Son 3 Günde 50 Kişi Sıcaktan Öldü

Hindistan’da geçtiğimiz günlerde seçim çalışmaları yürüten görevlilerin aşırı sıcaktan hayatını kaybetmesi ve artan ölüm oranları iklim krizi endişesini arttırıyor.

Aşırı sıcaklar yoğunlaşırken Yeni Delhi’de susuzluk problemi de eklendi.

SON ÜÇ GÜNDE 50 KİŞİ ÖLDÜ

Federal Sağlık Bakanlığı son üç günde 50 kişinin sıcaklardan hayatını kaybettiğini 1 Mart’tan 30 Mayıs’a kadar en az 56 sıcak çarpması kaynaklı ölümün teyit edildiğini açıkladı. Bakanlık, bu süre zarfında 25 bine yakın sıcak çarpması vakasının görüldüğünü de ekledi.

Sıcaklığın 50 santigrat dereceyi geçtiği Yeni Delhi’de muslukların kuruduğu için yetkililer halka açık dağıtım noktaları kurmak için su tankerleri getirmek zorunda kaldı.

KIRMIZI ALARM VERİLDİ

Yüksek Mahkeme, Yukarı Yamuna Nehri Kurulu’na Delhi sakinlerinin karşı karşıya kaldığı su krizini çözmek üzere 5 Haziran’da tüm paydaşların katılacağı acil bir toplantı düzenlemesi talimatını verdi.

Hindistan Meteoroloji Müdürlüğü, ülkenin doğu kesimlerinde şiddetli sıcak hava dalgası koşullarının bir süre daha devam edeceği uyarısında bulundu ve kuzeydeki Pencap, Haryana, Rajasthan, Madhya Pradesh ve Uttar Pradesh eyaletleri için “kırmızı alarm” vererek insanları sıcağa maruz kalmaktan kaçınmaya çağırdı.

Geçtiğimiz yıl şiddetli sıcak hava dalgaları sadece nisan ve mayıs aylarında Hindistan ve komşu Pakistan’da 100’den fazla kişinin ölümüne yol açmıştı. Kavurucu sıcaklıklar aynı zamanda yüz binlerce dönüm ekin alanını yok ederek Hindistan’ın geniş tarım sektöründeki milyonlarca insanı etkiledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir